Biologické čistírny odpadních vod AT 1000-5000
Kompaktní biologické čistírny odpadních vod AT 1000-5000 slouží k čištění splaškových odpadních vod z obcí a menších měst do 5000 uživatelů (EO), při použití kombinace reaktorů až do 20000 EO. Po předčištění průmyslových odpadních vod s organickým znečištěním slouží jako biologický dočišťovací stupeň pro zpracovatelské podniky. Vyčištěná odpadní voda se poté vypouští do povrchových vod. V místech se zvýšeným stupněm ochrany je možné další dočištění odstranění dusíku a fosforu.
Základní popis
AT 1000 až AT 5000 se skládají z dvou a více paralelně zapojených čistících linek – biologických reaktorů a kalojemu v jednom celku. Dále z přídavných stavebních objektů a strojních zařízení (čerpací stanice, mechanické předčištění kalové hospodářství, terciální stupeň čištění, měření a regulace, atd.)
Každá čistící linka obsahuje biologický reaktor, skládající se z neprovzdušňovaného anaerobně-fermentačního a anoxického prostoru, provzdušňovaného oxického prostoru, dosazovacího prostoru a vestavěného retenčního prostoru.
Maximálně dosažitelný čistící efekt je založený na využití technologie nízko zátěžové aktivace s aerobní stabilizací kalu.
V ČOV AT používáme dlouhodobě osvědčený, celosvětově patentovaný systém kontinuálního biologického čištění odpadních vod známého pod mezinárodním názvem Vertical Flow Labyrinth – VFL® (tzv. vertikálně přetékající labyrint) s integrovanou akumulací nárazově přitékajících vod. Využitím naší technologie v procesu čištění je zaručena vysoká kvalita vyčištěné vody, nízké investiční a provozní náklady. Přebytečný biologický kal se ukládá v kalojemu.
Čistící proces
Mechanicky předčištěná odpadní voda se čerpá do neprovzdušňovaného anaerobně-anoxického prostoru, kde dochází k biologickému odbourání dusíku a jsou vytvořeny podmínky pro částečné biologické odbourání fosforu. Neprovzdušňovaný prostor je rozdělený vnitřními dělícími stěnami, tvořícími vertikálně přetékající labyrint VFL® ve kterém probíhá vnitřní cirkulace.
Dále odpadní voda gravitačně vtéká do provzdušňovaného oxického prostoru s nízko zátěžovou aktivací, kde za přítomnosti kyslíku dochází k biologické degradaci organického znečištění a k nitrifikaci amoniakálního dusíku.
Vzduch do provzdušňovacího systému dodávají dmychadla s bočním kanálkem (vysokotlaké ventilátory), nebo dmychadla typu ROOTS. Tlakový vzduch je vháněný přes jemno-bublinné aretační elementy. Rozvod tlakového vzduchu je buď manuální, pomocí ručních ventilů na vzduchovém rozvaděči nebo elektromagnetickými ventily. Tlakový vzduch z dmychadel je regulovatelný pomocí časového spínače nebo frekvenčního měniče. Čistírna dokáže pracovat v různých režimech podle aktuálního zatížení.
V dosazovacím prostoru se nachází omezovač přítoku, který umožňuje využít vestavěný retenční prostor ČOV v případě nárazově přitékajících odpadních vod a zabraňuje přetížení čistírny. Produkce kalu je výrazně nižší než u jiných čistících systémů.
Separace aktivovaného kalu
Dalším stupněm čištění je separace, kde dochází k oddělení vyčištěné vody od aktivovaného kalu, přičemž vyčištěná voda se vypouští do recipientu a usazený aktivovaný kal se vrací do systému přečerpáváním ze dna usazovacího prostoru do neprovzdušňovaného resp. provzdušňovaného prostoru. V usazovacím prostoru se nachází omezovač odtoku, který umožňuje využít vestavěný retenční prostor biologického reaktoru v případě nárazově přitékajících odpadních vod a zabraňuje přetížení čistírny. Vytvářejí se tím podmínky na vypuštění odpadních vod pro vsakování do podzemních vod a na recyklaci biologicky vyčištěných vod.
V závislosti od velikosti čistírny je možné přebytečný kal zahušťovat a uskladňovat v kalojemu. Produkce kalu je výrazně menší než u jiných systémů.
Technologické parametry
Kvalita vyčištěné vody zcela splňuje nařízení vlády ČR č. 401/2015 Sb o vypouštění do povrchových vod.