Hlavní rozdíly žumpa vs. septik vs. domovní čistírna | ABPLAST

Hlavní rozdíly žumpa vs. septik vs. domovní čistírna

Novinky 11.08.2022 ABPLAST

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi žumpou, septikem a domovní čistírnou? To se dozvíte po přečtení našeho článku.

Hlavní rozdíly žumpa vs. septik vs. domovní čistírna

Hlavní rozdíly

Jímka

Klasická žumpa je plastová či betonová nádrž, do které vtékají odpadní vody z domácnosti. Jelikož se jedná o bezodtokou jímku, její obsah je třeba jednou za čas nechat vyvézt fekálním vozem do centrální čistírny odpadních vod. 

Septik

Jako septik označujeme kulatou či hranatou nádrž se třemi komorami, která slouží jako usazovací prostor, kde se odpadní vody postupně zbavují kalu. Na rozdíl od jímky dochází v septiku k částečnému čištění odpadních vod, které však není dokonalé. Z toho důvodu se za septik standardně umísťuje zemní filtr (např. pískový) nebo aktivní biologický filtr, který odstraní většinu nečistot a umožní následně vodu vypouštět přímo na pozemku (tzv. vsakem nebo vsakem se zálivkou). 

Víte, že pokud za septik neumístíte filtr, jedná se v podstatě o bezodtokou jímku? K té nepotřebujete projekt ani stavební povolení, na druhou stranu ji musíte pravidelně vyvážet.

Domovní ČOV

Domovní čistírna odpadních vod neboli ČOV představuje nejúčinnější způsob likvidace odpadních vod u rodinných domů, které nelze napojit na kanalizaci. Jedná se rovněž o tříkomorovou nádrž, v níž dochází k čištění odpadních vod, a to pomocí mechanicko-biologických procesů, jejich výsledkem je voda zbavená až 97 % nečistot. 

Odpadní vody nejprve vtékají do usazovací nádrže, kde dochází k jejich hrubému mechanickému přečištění. V následující aktivační části domovní čistírny probíhá biologický čisticí proces, který mají na starosti mikroorganismy rozkládající organické nečistoty. V dosazovací části se odděluje aktivovaný kal od vyčištěné vody, která odtéká z čističky buď do akumulační nádrže (kde je připravená na další využití), nebo pryč z vašeho pozemku.

Kam se hodí žumpa vs. septik vs. domovní čistírna

Jímka

S bezodtokou jímkou se dnes setkáte spíše u starších nemovitostí nebo u zřídka obývaných rekreačních objektů. Důvodem je náročná a finančně nákladná údržba – cena za vývoz žumpy se pohybuje v rozmezí od 800–3 500 korun. Čím více lidí nemovitost obývá, tím častěji se jímka musí vyvážet.

Septik

Tříkomorový septik se hodí zejména k rekreačním objektům, jako jsou chaty a chalupy. Na rozdíl od domovní čistírny totiž nespotřebovává elektrickou energii a nevadí mu ani delší doba nečinnosti. Můžete ho tak na několik měsíců zazimovat a v létě ho opět začít používat, aniž by byl potřeba restart.

Domovní ČOV

Domovní čistička odpadních vod je vhodným řešením pro trvale obydlené objekty (rodinné domy), které není možné připojit na kanalizaci. Naopak na chatu a chalupu se čistička příliš nedoporučuje

Ptáte se proč? Důvodem je přítomnost živých mikroorganismů, které mají na starosti odstraňování organických nečistot. Jakmile se přísun odpadních vod na delší dobu zastaví, bakterie zahynou. Pak vám nezbyde nic jiného, než čističku kompletně restartovat a pořídit do ní aktivační enzymy, které podporují růst bakterií.

Chci do eshopu »

Potřebujete poradit?

Napsat dotaz

zdroj: www.zakra.cz

© 2008 - 2024 ABPLAST s.r.o., všechna práva vyhrazena
by Media Heroes